Krawatowy kodeks

Po drugie: Wzór!

     Ogólnie przyjmuje się, że krawaty gładkie świadczą o większej pewności siebie. Wbrew pozorom, to właśnie one bardziej przykuwają uwagę. Jeśli wybierzemy krawat w bardzo widoczne wzory to postrzegani będziemy jako ktoś, kto chce odwrócić uwagę od własnej osoby. Panowie, którzy chcą optycznie wyszczuplić swoją sylwetkę powinni zdecydować się na ukośne paski i prążki.

Po trzecie: Kolor!

     Jak już powszechnie wiadomo ciemne kolory wyszczuplają, a jasne optycznie powiększają. Zgodnie z psychologią kolorów czerwone lub bordowe krawaty symbolizują władzę i zdecydowanie. Ciemne krawaty noszone do jasnej koszuli i ciemnego garnituru sprawiają za to, że bardziej wyeksponowana wydaje się być twarz.
 
Po czwarte: Szerokość!

     Najnowszym standardem są krawaty o szerokości 7 cm. Jeśli jednak szukamy czegoś bardziej ekstrawaganckiego, a ostatnio również i modnego, możemy wybrać krawat cieńszy tzw. Śledzik. Trzeba jednak pamiętać, że musi on być jednak dobrany do garnituru (marynarka powinna mieć mniejsze klapy). 

Po piąte: Dobry węzeł!

     Decydując się na węzeł powinniśmy wziąć pod uwagę swój wzrost. Wysokim mężczyznom najbardziej pasuje krawat z wiązaniem podwójnym. Węzeł pojedynczy zalecany jest dla osób niewysokich, o drobnej twarzy.

Po szóste: Długość!

     Rozłożony krawat ma ok. 150 cm. Po zawiązaniu powinien sięgać równo połowy szerokości klamry paska.

Po siódme: Dołek!

     Niby nic nie znacząca rzecz, ale decyduje o klasie i elegancji. Doskonale zawiązany krawat powinien mieć pod węzłem dołek. Aby go stworzyć można zastosować specjalne urządzenie, tzw. dimpler. 

I na koniec: Przechowywanie!


     Niewielu mężczyzn o tym pamięta, ale po zdjęciu krawata powinno się go rozwiązać i powiesić w taki sposób, aby się nie pogniótł. Jeśli używamy wieszaka, pamiętajmy aby zgiąć go w taki miejscu, które będziemy mogli łatwo schować pod kołnierzykiem.


Dobry krawat - po czym go rozpoznac?


     Krawat to taka część męskiej garderoby, której cech jakości nie da się ocenić tylko przez spojrzenie na niego lub przeczytanie metki. Jedno jest jednak pewne. Kiepski krawat źle świadczy o mężczyźnie. Żeby uniknąć problemów, przed zakupem należy wziąć krawat po prostu do ręki. Można go zgnieść, chwilę potrzymać i rozprostować. Jeśli od razu się rozprostuje, to znaczy że jest bardzo dobry. Im dłużej musimy czekać na powrót do gładkości, tym gorszą jakość prezentuje.

     Tkanina, z której został uszyty (chcąc wykazać się elegancją powinniśmy postawić na jedwab!), powinna być śliska, niezbyt cienka i nierozciągliwa, Dzięki temu węzeł nie będzie się poluzowywał. 
Przy jedwabiu sprawdźmy również, czy wnętrze krawata również jest jedwabne. Jeśli tak, to będziemy mieć gwarancję, że będzie się dobrze wiązał i długo nam posłuży.
Powinniśmy również sprawdzić czy nasz krawat jest dobrze uszyty. Aby to zrobić wystarczy chwycić krawat za wąski koniec i opuścić w dół. Dobry będzie opadał prosto i równo.

I przede wszystkim należy pamiętać o podstawowej zasadzie -  dobry krawat nie ma prawa być tani!

Podziel się tym postem